Świętujmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!

Już po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga, organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zainicjowanej przez Biuro Niepodległa. Zachęcamy również do zapoznania się z miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”, opracowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ciekawą ofertę na „majówkę” przygotowało również Narodowe Centrum Kultury, a także Polska Opera Królewska. Świętujmy razem!

Akcja #mojaflaga – włączmy się!

Ambasadorami tej inicjatywy są wszyscy, którzy chcą włączyć się we wspólne świętowanie i wywieszają biało-czerwoną flagę podczas świąt państwowych oraz w ważnych momentach swojego życia. 

Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

Flaga Polski w naszych oknach

Aby wziąć udział w akcji wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy. Pozostając w domach, aktywnie możemy włączyć się w świętowanie. Wystarczy zrobić zdjęcie wywieszonej flagi i udostępnić je w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga. Pokażmy jak świętujemy razem!

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich Polaków i przyjaciół Polski do wywieszania flagi nie tylko 2 maja, ale przez cały weekend majowy oraz dla uczczenia ważnych rocznic.

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Zachęcamy do zapoznania się z miniprzewodnikiem MSWiA, dzięki któremu możemy m.in. przypomnieć najważniejsze różnice między flagą a barwami narodowymi.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. przez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Te oraz inne ciekawostki związane z polskimi barwami narodowymi można znaleźć w miniprzewodniku.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Majówka z #BarwamiWspólnymi

W tym roku, ze względów bezpieczeństwa majowe święta będziemy celebrować w domach. Specjalne propozycje na ten czas przygotowało Narodowe Centrum Kultury.

#KokardaNarodowa

#AkcjaKokarda to zaproszenie do wspólnego świętowania dla całej rodziny. W mediach NCK 30 kwietnia zamieścimy film instruktażowy: jak wykonać własnoręcznie kokardę narodową. Wykonajcie i podzielcie się filmami lub zdjęciami, publikując ją na Facebooku i Instagramie podpisując: #AkcjaKokarda #KokardaNarodowa #BarwyWspólne. 

Ile wiesz o Polsce? Kwaranteleturniej

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na jedyny w swoim rodzaju teleturniej live z czasów kwarantanny. Prowadzący BIAŁO-CZERWONY Kwaranteleturniej zadadzą 18 pytań. Czas odpowiedzi na każde pytanie to 60 sekund. Liczy się wiedza i szybkość! Zwycięzca zostanie wyłoniony dzięki specjalnej aplikacji.

YouTube, kanał podróżniczy „Gdzie Bądź”
oraz facebook.com/NarodoweCentrumKultury 
facebook.com/barwywspolne
Poniedziałek 4 maja, godz. 20.00

Matecznik – akcja komiksowa 

Specjalnie na majowy weekend 2020 NCK przygotowało również wyjątkową premierę Matecznika – komiksową odsłonę materiałów Pakietu Edukacyjnego #BarwyWspólne.

  • w poniedziałek, 4 maja br. pierwsza wprowadzającą odsłona,
  • w środę, 6 maja – udostępnione zadania,
  • w piątek, 8 maja – realizacja zadań.   

Matecznik: facebook.com/barwywspolne
od 4 maja do ostatniego zadania!

Konkurs na antenie Naszego Radia 104,7 fm

Majowy Sieradz! Harcerki i harcerze z Hufców ZHP Sieradz i Zduńska Wola oraz Redakcja Rozgłośni regionalnej Nasze Radio 104.7 FM zapraszają na „Tydzień z Biało-Czerwoną”.

Do 30 maja br. na stronie nasze.fm/nronline trwa konkurs dotyczący Dnia Flagi RP. Dla zwycięzców przewidziano nagrody!

Majówka z Moniuszką w Polskiej Operze Królewskiej

Na „majówkę” przygotowała się również Polska Opera Królewska. Wśród propozycji dla dorosłych i dzieci są: retransmisja spektaklu „Śpiewnik domowy” w reż. Andrzeja Strzeleckiego, koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej oraz zabawy dla dzieci. To część obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w tej instytucji.

W sobotę, 2 maja br. na profilu facebookowym Polskiej Opery Królewskiej https://www.facebook.com/PolskaOperaKrolewska/ pojawią się zabawy dla młodych melomanów – krzyżówki, rebusy, łamigłówki, kolorowanki i wierszyki o Stanisławie Moniuszce.

W niedzielę, 3 maja o godz. 19.00, na kanele YouTube Polskiej Opery Królewskiej https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ będzie można obejrzeć retransmisję spektaklu „Śpiewnik domowy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Premiera tego przedstawienia odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, na deskach Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

We wtorek, 5 maja br., o godz. 19:00, w dniu rocznicy urodzin kompozytora, na kanale YouTube, będzie transmitowany koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej Anety Łukaszewicz (mezzosopran) i Roberta Gierlacha (bas-baryton) solistom towarzyszyć będzie pianista Krzysztof Trzaskowski.

Świętujmy razem!

Skip to content