Czytaj książki on-line – skorzystaj z serwisu Biblioteki Narodowej POLONA

Zachęcamy do skorzystania z zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, które są udostępnione w serwisie POLONA. To najnowocześniejsza w Polsce i jedna z największych w Europie bibliotek cyfrowych. Uczniowie i nauczyciele znajdą w serwisie rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki. Obchodzony dziś, 8 maja Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to znakomita okazja, aby przypomnieć o zasobach cyfrowych i możliwościach tych instytucji.

POLONA – największa w Polsce biblioteka cyfrowa 

POLONA to jedna z największych bibliotek cyfrowych Europie i jednocześnie największa i najnowocześniejsza tego typu biblioteka w Polsce. Admiratorem systemu jest Biblioteka Narodowa, która oferuje w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale także obiekty cyfrowe innych instytucji. Zbiory udostępniane są w postaci wysokiej jakości plików JPG oraz – w przypadku publikacji poddanych procesowi optycznego rozpoznawania tekstu – również w postaci plików PDF z warstwą tekstową.

Co znajduje się w POLONIE?

POLONA to obecnie ponad 3 miliony obiektów cyfrowych. W serwisie można znaleźć: 
najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. „Kronikę” Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. 

Są tu obiekty reprezentujące przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. 

Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać. Zasoby są dostępne na stronie https://polona.pl/.

Biblioteki cyfrowe innych instytucji

Zachęcamy również do korzystania z zasobów cyfrowych innych instytucji. W okresie kształcenia na odległość pomocne dla nauczycieli i uczniów mogą być publikacje dostępne m.in. w:

  • Bibliotece Cyfrowej ORE http://www.bc.ore.edu.pl/dlibra – serwis gromadzi materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka Rozwoju Edukacji. Obecnie oferuje on ponad 960 tytułów książek oraz czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową; 
  • serwisie lektury.gov.pl  – na tym portalu znajduje się większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Zasoby cyfrowe udostępniają również uczelnie wyższe, instytucje naukowe i kulturalne. Dostęp do wielu z nich jest bezpłatny i nie wymaga logowania.  

8 maja – Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Od 1985 roku 8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna on również Tydzień Bibliotek. 

W tym okresie biblioteki zazwyczaj organizują wydarzenia kulturalne, spotkania z autorami, warsztaty i konferencje. Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest obchodzony on-line pod hasztagiem #biblioteka. Zachęcamy do włączenia się do akcji i oznaczenia swoich postów w mediach społecznościowych tym hasztagiem. 

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom w dniu ich święta składamy najlepsze życzenia! 

Skip to content